Kao roditelj, jedna od najvažnijih stvari koju možete učiniti za svoje dete je da mu pomognete da razvije veštine čitanja i pisanja. Ove osnovne veštine su ključne za celokupan razvoj deteta, ali i kasniji akademski uspeh.
Čitanje i pisanje nisu samo tehničke veštine, već i sredstva za izražavanje, razumevanje sveta i komunikaciju. Zato ćemo se potruditi da pružimo savete koje će vam pomoći u podršci deteta na putu ka uspešnom čitanju i pisanju.
Pribor za pisanje i čitanje
Pre nego što krenete sa detetom u važnu misiju savladavanja pisanja i čitanja, obezbedite pribor za pisanje. Krenite zajedno sa detetom u knjižaru i odaberite svesku sa ilustracijama omiljenog crtanog lika. Pronađite zanimljive olovke za pisanje i gumicu koja je podjednako važna u procesu učenja pisanja.
Kako biste učenje učinili zanimljivijim možete kupiti i postere sa Azbukom, Abecedom, Brojevima koje ćete zalepiti u „učionicu“. Takođe, tu su i Slagalice, Kartice ili Magnetići sa slovima i brojevima i mnoge druge zanimljive edukativne igračke za lakše savladavanje pisanja i čitanje koje su dostupne i kao promo paketi Pino Školica i Pino Edukativne slagalice.
Koje je najbolje mesto i vreme za učenje?
Kada ste pripremili adekvatan pribor, pričajte sa detetom na temu mesta na kojem će svakog dana pisati, čitati. Idealna lokacija bila bi soba sa radnim stolom.
Razmislite i o terminu u kome bi dete svakodnevno vežbalo. Npr. to može biti ujutru posle doručka kada je dete često najraspoloženije za rad. Ili ukoliko dete ide u vrtić to može biti nakon ručka i mini pauze za igru, jer ipak je veliki deo vremena provelo van kuće i zbog koncentracije pauza je poželjna.
Takođe, nemojte dete forsirati na učenje, ne želite da stvori odbojnost. U slučaju da je određenog dana neraspoloženo, umorno ili prehlađeno, preskočite par dana i vratite se u rutinu kada period bude povoljniji. Učenje ne treba da bude teret, već radosna aktivnost.
Razvoj veština čitanja
Kako bi dete razvilo veštinu čitanja možete se poslužiti narednim smernicama. One mogu detetu pomoći da lakše usvoji znanje, a vama kao roditelju olakšati sprovođenje uspešnog procesa učenja kod kuće.
- Priprema za čitanje
- Fonetski pristup i prepoznavanje zvukova
- Prvi koraci u čitanju reči i rečenica
- Metode i strategije za poboljšanje čitanja
- Uloga roditelja i vaspitača ili učitelja tokom učenja čitanja
Priprema za čitanje
Pre nego što dete počne da čita, važno je razviti predčitalačke veštine. Ove veštine uključuju prepoznavanje slova, zvukova i osnovnih oblika reči. Možete početi sa jednostavnim igrama prepoznavanja koristeći slova na magnetnoj tabli ili kartice sa slikama i rečima.
Jedan od načina za podsticanje predčitalačkih veština je čitanje naglas. Čitanje knjiga naglas detetu pomaže da poveže slike sa rečima i razvije interesovanje za knjige. Pokušajte da čitate različite vrste knjiga - slikovnice, pesme, priče sa rimama - kako bi dete uživalo u raznolikosti jezika.
Fonetski pristup i prepoznavanje zvukova
Fonetski pristup je metoda koja se fokusira na zvukove slova i njihovih kombinacija. Ova metoda pomaže deci da razumeju kako slova stvaraju zvukove i kako se ti zvukovi spajaju u reči.
Pokušajte sa vežbama poput identifikovanja početnih zvukova u rečima ili igranja igre „koje slovo nedostaje". Na primer, tema su domaće životinje: P_LE, MAČK_, ...
Prvi koraci u čitanju reči i rečenica
Kada dete savlada osnovne zvukove, sledeći korak je čitanje jednostavnih reči i rečenica. Koristite knjige sa velikim, jasnim slovima i slikama koje pomažu u razumevanju teksta. Postepeno povećavajte složenost teksta kako dete napreduje.
Knjige sa ponavljajućim rečima i frazama omogućavaju detetu da prepozna obrasce i poveže zvukove sa rečima. Pomažite detetu da reči prati prstom dok čitate zajedno, kako bi ono vizuelno povezalo tekst sa izgovorenim rečima.
Metode i strategije za poboljšanje čitanja
Postoji mnogo metoda za poboljšanje veština čitanja. Na primer, zajedničko čitanje gde vi i vaše dete naizmenično čitate pasuse može biti vrlo korisno. Takođe, postavljanje pitanja o pročitanom tekstu pomaže detetu da razvije veštine razumevanja.
Postavljajte pitanja koja podstiču dete da razmišlja o priči: „Šta misliš da će se desiti sledeće?", „Zašto misliš da je lik uradio to?", „Kako bi ti postupio/la u toj situaciji?". Ova pitanja podstiču kritičko razmišljanje i dublje razumevanje teksta. Naredni korak bio bi prepričavanje pročitanog teksta.
Uloga roditelja i vaspitača ili učitelja tokom učenja čitanja
Vaša uloga kao roditelja je ključna, pružite detetu podršku, pohvalu i motivaciju. Radite u saradnji sa vaspitačima u predškolskom uzrastu, a kasnije i sa učiteljima kako biste osigurali dosledan pristup učenju kod kuće, u vrtiću ili u školi.
Stvorite kućno okruženje bogato knjigama, neka knjige budu lako dostupne. Organizujte redovne čitalačke aktivnosti, kao što su zajedničko čitanje bajki pre spavanja ili posete biblioteci.
Razvoj veština pisanja
Ukoliko želite da vaše dete lako savlada veštinu pisanja neophodno je da radite sa njim kod kuće. Samo neke od smernica za lakše savladavanje pisanja pročitajte u nastavku.
- Priprema za pisanje
- Učenje slova i osnovnih oblika
- Prvi koraci u pisanju reči i rečenica
- Vežbe i aktivnosti za poboljšanje pisanja
- Podrška u razvijanju kreativnog pisanja
Priprema za pisanje
Pre nego što dete počne da piše, važno je razviti predpisalačke veštine. Ovo uključuje vežbe za fine motoričke veštine poput crtanja linija i oblika. Igrajte se sa plastelinom ili pravite oblike od papira kako biste ojačali mišiće ruku.
Pokušajte i sa jednostavnim grafomotoričkim zadacima poput crtanja linija, kružića i drugih oblika, kako bi dete razvilo osećaj za oblikovanje slova. Postoji mnogo izvora na internetu gde roditelji mogu pronaći besplatne grafomotoričke radne listove.
Učenje slova i osnovnih oblika
Kada dete bude spremno, počnite sa učenjem slova. Pokažite mu kako da pravilno drži olovku i kako da oblikuje slova. Počnite sa velikim slovima, a zatim pređite na mala slova.
Danas postoje i silikonski nastavci za pravilno držanje olovke, koji vam mogu pomoći u početku. Vremenom ih isključite iz upotrebe kako dete ne bi previše naviklo na ovaj vid pomoći.
Jedna od praktičnih metoda je korišćenje radnih listova sa oblicima slova koje dete može pratiti olovkom. Pokušajte da proces pisanja slova učinite zabavnim i interaktivnim, koristeći različite podloge za pisanje kao što su pesak ili pirinač.
Prvi koraci u pisanju reči i rečenica
Nakon što dete savlada slova, počnite sa pisanjem jednostavnih reči, a zatim rečenica. Pružite detetu primere i podstičite ga da piše o stvarima koje voli.
To može biti opis omiljene igračke ili kratka priča o nekom događaju. Podstičite dete da piše svakodnevne stvari poput liste za kupovinu ili kratkih poruka članovima porodice.
Vežbe i aktivnosti za poboljšanje pisanja
Redovne vežbe su ključne za poboljšanje pisanja. Koristite radne listove, crtajte i pišite zajedno sa detetom reči na tabli ili papiru dok igrate igre poput rebusa ili ukrštenica.
Ove aktivnosti čine učenje zabavnim i interaktivnim, što pomaže detetu da razvije pozitivnu percepciju o pisanju. Kao pomoć pri pisanju možete koristiti slagalice sa slovima ili brojevima koje su dostupne u okviru promo paketa Pino Školica i Pino Edukativne slagalice. Takođe, Pino NTC Slagalica brojevi olakšava učenje brojeva ali i naziva država i njihovih obeležja (zastava, simbola).
Podrška u razvijanju kreativnog pisanja
Kreativno pisanje je odličan način da dete razvije maštu i veštinu izražavanja. Pomažite mu da piše svoje bajke, ilustruje ih i napravi malu knjigu. Organizujte male porodične „književne večeri" gde će dete imati priliku da predstavi svoj rad.
Značaj bajki u procesu učenja čitanja i pisanja
Bajke su izuzetno vredan resurs u procesu učenja čitanja i pisanja. Njihova magija ne leži samo u pričama koje prenose, već i u bogatstvu jezičkih i narativnih veština koje deca kroz njih usvajaju.
Kroz zajedničko čitanje, kreativne aktivnosti i diskusije, roditelji mogu značajno doprineti razvoju čitalačkih i pisalačkih sposobnosti svoje dece. Bajke podstiču maštu, proširuju vokabular i pomažu deci da razviju ljubav prema jeziku koja će trajati ceo život.
Kreiranje vlastitih bajki uz pomoć Radionica Uroša Petrovića
Inspirisani bajkama, deca često žele da stvaraju svoje priče što je odlična praksa za pisanje, jer ih motiviše da eksperimentišu sa jezikom i strukturama koje su naučili. U kreiranju bajki mogu vam pomoći obična sveska i olovka, kao i Radionice bajki Uroša Petrovića.
Koristeći tablu sa bajkovitim ilustracijama Zamka, Duge, Vodopada i figurice likova dete će već biti na korak do osmišljavanja sopstvene bajke. Pored table i figurica dete dobija i knjigu sa praznim stranicama čije će reči sami ispisati uz dodatne ilustracije.
Alati i resursi za učenje pisanja i čitanja
Razgovarajte sa vaspitačima ili učiteljima i drugim roditeljima kako biste saznali koje metode i resursi su se pokazali najefikasnijim. Deljenje iskustava može vam pomoći da pronađete najbolje pristupe za vaše dete.
Takođe, uključite se u roditeljske grupe na društvenim mrežama gde možete razmenjivati savete i iskustva. Povezivanje sa drugim roditeljima može vam pružiti dodatnu podršku i ideje za poboljšanje čitalačkih i pisalačkih veština vašeg deteta.
Pored saveta koje možete dobiti iz roditeljskih grupa ili razgovora sa roditeljima, vaspitačima ili učiteljima, možete se poslužiti i dodatnim resursima. To mogu biti knjige, radni listovi i aplikacije za učenje čitanja i pisanja ili pak online resursi i edukativni sajtovi.
Knjige, radni listovi i Google Play Store aplikacije za učenje čitanja i pisanja
Postoji mnogo resursa koji vam mogu pomoći. Nabavite knjige koje su prilagođene uzrastu vašeg deteta, koristite radne listove za vežbanje pisanja i istražite edukativne aplikacije koje čine učenje zabavnim.
Neke od aplikacija za učenje slova, čitanja i pisanja koje možete pronaći na Google Play Store su „Srpska Azbuka“ Dragan Đurić, „Serbian Cyrillic alphabet“ Programiko i „Bukvar“ Shoyo. Ove aplikacije nude interaktivne igre koje pomažu detetu da razvije svoje veštine na zabavan način.
Online resursi i edukativni sajtovi
Internet je pun korisnih materijala, pretražujte edukativne sajtove koji nude besplatne resurse, video tutorijale i igre za učenje. Samo neki od Youtube kanala na kojima možete pronaći interesante snimke za učenje slova su „Uči sa Sandrom“ i „Decijiprogram“.
Zabavne igre za učenje slova
Učenje slova može biti zabavno i uzbudljivo iskustvo za decu ako im pristupimo na kreativan način. Pogledajte nekoliko ideja za igre koje mogu pomoći vašem detetu da nauči slova kroz igru i zabavu.
- Lov na slova - Sakrijte kartice sa slovima po kući ili dvorištu, dajte detetu listu slova koje treba pronaći. Kako dete pronađe svako slovo, neka izgovori zvuk tog slova i pokuša da kaže reč koja počinje tim slovom.
- Slova na magnetnoj tabli - Koristite magnetna slova i magnetnu tablu, umesto magnetne table može poslužiti i frižider. Postavite različita slova na tablu ili vrata frižidera i zamolite dete da ih prepozna i izgovori. Pokušajte formirati jednostavne reči od tih slova.
- Slova na asfaltu - Upotrebite krede za crtanje na asfaltu ili betonu, neka dete piše slova na betonu ili igra igru skakanja po slovima ili brojevima igrajući tradicionalnu „Školicu”. Izgovarajte slova, brojeve dok skače ili hoda po njima.
- Slova i životinje - Napravite kartice sa slikama životinja i slovima koja odgovaraju prvim slovima tih životinja (npr. A za ajkula, M za majmun). Dajte detetu slovo i neka pronađe odgovarajuću životinju ili obrnuto.
- Poveži tačke - Napravite listove sa tačkama koje dete treba da poveže kako bi formiralo slovo. Nakon što poveže tačke, neka dete izgovori slovo naglas.
- Trka sa slovima - Postavite nekoliko slova na pod na kraju sobe. Na znak, dete trči do slova, izabere jedno, trči nazad i izgovara ga. Možete to učiniti kao takmičenje sa više dece.
Odgovori na najčešće dileme roditelja prilikom učenja čitanja i pisanja
- Kada je najbolje vreme da počnem sa učenjem čitanja i pisanja?
Svako dete je različito, ali većina dece pokazuje interes za slova i zvukove između treće i pete godine. Važno je pratiti dete i prilagoditi se njegovim interesovanjima i potrebama.
- Kako mogu pomoći detetu koje ima teškoće sa čitanjem?
Strpljenje i dosledna praksa su ključni, po potrebi razmislite o dodatnim resursima logopedska pomoć. Takođe, razgovarajte sa vaspitačima i učiteljima kako biste identifikovali da li specifične oblasti zahtevaju dodatnu podršku.
- Kako da motivišem dete da piše?
Pronađite teme koje dete zanima i uključite pisanje u svakodnevne aktivnosti, kao što su pisanje spiska za kupovinu ili pravljenje čestitki. Takođe, pohvalite dete za njegov trud i rad, i pružite mu prilike da pokaže svoje radove članovima porodice i prijateljima.
- Koje knjige su najbolje za početak?
Knjige sa velikim slovima, slikama i jednostavnim rečenicama su idealne za početak. Postepeno uključujte knjige za decu sa manjim slovima.
Uživajte u trenucima učenja čitanja i pisanja sa detetom
Čitanje i pisanje su osnove za celokupan razvoj i uspeh vašeg deteta. Pružite mu priliku da istražuje svet kroz knjige i izražava svoje misli kroz pisanje.
Uz vašu podršku, strpljenje i ljubav, koji su ključni elementi u ovom procesu i praćenje prethodnih saveta sigurni smo da ćete iz dana u dan gledati kako vaše dete napreduje u svetu čitanja i pisanja.
Kao dopunski „pribor” za učenje slova i brojeva predlažemo da pogledate PINO edukativne igračke:
-> PINO NTC SLAGALICA BROJEVI;
-> PINO RAČUNALJKA;
-> PROMO PAKET PINO EDUKATIVNE SLAGALICE.
Ne zaboravite da podelite sa nama vaša iskustva. Ukoliko ste pronašli pouzdane besplatne knjige, radne listove, ... pišite nam u komentarima, podelite ih i sa drugim roditeljima.